Шахрайство у Інстаграм: Підробки та Фейкові Онлайн-Магазини

Шахрайські магазини наповнюють Інстаграм
Полюбляєте онлайн шопінг? Ця стаття стане вам в нагоді

У наш час соціальні мережі, такі як Instagram, стали невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Вони не тільки надають можливість спілкування, а й стали платформою для реклами різноманітних товарів і послуг. Однак, серед усього розмаїття реклами, часто можна натрапити на шахрайство у Інстаграм, магазини, що пропонують товари з величезними знижками. Сьогодні ми розглянемо ключові ознаки таких магазинів, а також способи, як уберегти себе від шахрайства.

Шахрайські магазини наповнюють Інстаграм

Як активні користувачі Інстаграму, всі ми знаємо, як дратує реклама через кожні 1-2 пости або сторіс. Поки когось ця реклама дратує, хтось на цьому заробляє, і не завжди чесно. Наприклад, колись було модно замовляти товари на AliExpress і продавати в Україні трохи дорожче. Нині до цієї моди долучилися такі погані звички як задирати ціну в 10 разів, писати неправдивий опис товару (а інколи писати відверту єресь) та використовувати соціальну інженерію.

Шахрайська реклама в Інстаграм
Приклад реклами в Інстаграм

Оскільки зараз створити візуально гарний сайт не є проблемою, кмітливі манімейкери створюють сайти, на яких продають корисні товари для дому. Іноді це може бути односторінковий сайт, присвячений одному певному товару – далі ми розглянемо один із таких детальніше. Хоча ці сайти можуть відрізнятися, у них є деякі спільні риси, знаючи які ви зможете їх розпізнати, а отже уникнути неприємностей. Важливе уточнення – уся ця інформація поширюється на будь-яку рекламу, не лише в Інстаграм.

Ознаки шахрайського магазину

Соціальна інженерія

Перше і найголовніше, чим подібні магазини заманюють покупців, це великі знижки в 30-70%. Взагалі знижки – це нормально, проте у звичайних магазинах вони коливаються від 3 до 15% і лише інколи бувають понад 20%. Встановлювати дисконт у 50-60-70%, торгуючи собі у збуток, не буде жоден продавець.

Наступне, чим сайт привертає увагу, це таймер зворотного відліку, після закінчення якого ця “акція” закінчиться. Іноді він може супроводжуватися дописом що акційних товарів зі знижкою залишилося всього кілька штук. Це все робиться з однією метою: утримати потенційного покупця на сайті та змусити його купити товар. При цьому кнопка “Купити зараз” з’являється через кожні кілька елементів на сайті.

Таймери і знижки
Таймери та знижки – класичний набір шахрайського сайту

Відгуки на цих сайтах заслуговують окремої уваги. Незалежно від того, що продають, відгуки будуть хвалебні, всі як один. Шахраї явно намагаються надати сайту вигляду справжнього додавши відгуки. Деякі з них навіть містять фото товару, але результат виглядає щонайменше непереконливо. А від розповідей про “це допомогло мені, моїй бабусі та сусідам” у коментарях до зубної щітки можна добре посміятися.

Фейкові відгуки
Завжди позитивні відгуки – запорука успішної торгівлі. Принаймі, так вважають ці продавці.

Шаблонна структура сайту

Це були найбільш типові ознаки, тепер перейдемо до менш очевидних. Якщо розглянути всі ці вебсайти, які наповнили Інстаграм, можна помітити таку річ. Усі вони зроблені за одним шаблоном мобільного веб сайту. Вони можуть відрізнятися схемою кольорів, дизайном елементів, товарами, але їхня структура завжди однакова:

 • фото/відео товару
 • таймер і напис “залишилося хх товарів зі знижкою”
 • дві ціни та знижка в 30-70%
 • форма, що пропонує ввести ваше ім’я і номер телефону, і кнопка “замовити”
 • опис товару
 • кнопка “купити зараз” і напис “залишилося хх товарів зі знижкою”
 • характеристики товару
 • ще одна кнопка “купити зараз” і напис “залишилося хх товарів зі знижкою”
 • відгуки покупців
 • ще фото, таймер і ціна, а також форма замовлення і кнопка “купити зараз”
 • в самому низу сторінки контактна інформація.

Послідовність елементів на сайті може відрізнятись, але вони завжди присутні та всім виглядом спонукають користувача купити товар якомога швидше. Крім того, є ще одна особливість: оскільки всі ці сайти створюються під мобільні пристрої, у них відсутня десктопна версія. Тож, навіть на ПК вони виглядають як на телефоні – вузька смуга контенту по центру екрана і величезні білі поля по краях. До того ж якщо вбити в Google номер телефону, який вказано внизу сторінки, у результатах відобразиться ще купа подібних веб сайтів. Який талановитий і багатоспрямований бізнесмен, виходить.

Шахрайські сайти скріншоти
Такі різні, але такі схожі

Незрозумілий опис товару

Ще однією особливістю шахрайських інтернет-магазинів є вкрай розмита ідентифікація моделі товару. У деяких випадках модель взагалі не вказують. Причина проста – вам намагаються продати низькопробну підробку, іноді під виглядом оригіналу. Крім того, нерідко на цих сайтах фото та опис взято від оригінального товару, а під час отримання виявляється, що це зовсім інший товар.

Підозрілий URL і зони доменних імен

Як і будь-яке шахрайство, ці інтернет-магазини не про довгострокове використання. Вони можуть періодично змінювати адреси та вміст сторінки. Наприклад, сторінка, на якій вчора продавався робот пилосмок, сьогодні продає стайлер для волосся. Оскільки зазвичай адреси таких сайтів містять випадкові слова, у них немає прив’язки до конкретного товару. Зону доменних імен також обирають із міркувань “дешевше”: найчастіше це .top, .fun, .site, .xyz, і лише іноді – .ua або .com.

Короткий термін активності

Якому сайту ми схильні більше довіряти – тому, що лише вчора зареєстрований, чи тому, який уже 10 років у мережі? Питання риторичне. Отож за допомогою будь-якого сервісу перевірки інформації про сайт, можна побачити дані про дату реєстрації домену та іноді – дані про власника. Шахрайські сайти рідко живуть довше 2-3 тижнів, тому велика ймовірність того, що ви побачите саме такі терміни.

Крім сервісів для перевірки сайтів, пропонуємо скористатися нашим безкоштовним сервісом GridinSoft Online Domain Scanner. Він не тільки надасть вичерпну інформацію про сайт, а й винесе свій вердикт щодо його надійності.

Детальний розбір

Ми не просто так в попередньому пункті згадали робот пилосмок і стайлер. Спочатку, ми хотіли розібрати інтернет-магазин, який продавав робот-пилосос за 699 грн. Однак, на момент написання цієї статті за цією адресою вже знаходилася інша сторінка, на якій продається стайлер для волосся. Але так навіть на краще – маємо еталонний приклад шахрайського інтернет-магазину.

Скріншот з стайлером

Хоча тут немає таймера і деяких вищеописаних елементів, ми маємо за що зачепитися. Величезна знижка, подвійна ціна, коментарі та кнопка “купити зі знижкою”, після натискання якої з’являється модальне вікно, що пропонує ввести ім’я, прізвище, адресу доставки та номер телефону. Вже непоганий улов інформації для перепродажу її рекламодавцям, чи не так?

Форма зворотного зв'язку

Далі найцікавіше: переглянувши всю сторінку, зрозуміти що це за модель так і не вдалося. Такий трюк робиться, щоб ускладнити пошук цього товару в інтернеті. Однак, пошук за картинкою все ж показав, що це за товар і скільки він коштує на інших сайтах. Отож на інших майданчиках цей товар коштує ще дешевше.

Скріншот на Prom.ua де цей товар коштує 382 грн

Ба більше, на розетці ми можемо подивитися реальні відгуки та фото товару. До речі, відгуки сильно відрізняються від тих, що є на сайті. І це не дивно, адже це найдешевша копія Dyson Airwrap. Вартість оригіналу – аж ніяк не 500 грн, а від 15000 грн. І це тільки один з багатьох прикладів, коли під виглядом якісного товару користувачеві намагаються продати підробку дуже низької якості.

Порівняння відгуків
Зверху фейкові відгуки на шахрайському сайті, знизу – від тих, хто дійсно купив цей товар

Ризики пов’язані з шахрайськими інтернет-магазинами

Перше, чим ви ризикуєте, купуючи в такому магазині – це розголошення ваших персональних даних. Такі сайти працюють за схемою “залиште дані, ми вам передзвонимо”. Тобто, вам необхідно залишити ім’я прізвище та номер телефону, що вже є непоганим уловом разом з інформацією про товар, яким ви зацікавилися. Як мінімум, таргетована реклама і спам дзвінки з пропозиціями на кшталт “купи слона” вийдуть на новий рівень.

Наступний ризик – це фінансові втрати. Можливо вам і здається, що ви заощадили, але у шахраїв зовсім інші плани. Отримати підробку замість обіцяного оригінального товару – ще не найгірший варіант: у переважній кількості подібних скамів шахраї беруть передплату, після чого зникають. Іноді вони можуть відправити вам номер накладної в службі доставки, але не дивуйтеся, якщо в коробці буде навіть не підробка, а жменя щебеню.

Що далі?

Хоча Meta Inc запевняє, що займається боротьбою з шахрайськими оголошеннями, ми спостерігаємо зворотну тенденцію. Таких оголошень стає дедалі більше, і це негативно впливає на чесних продавців, які просто хочуть прорекламувати свій товар через Інстаграм. Однак заради справедливості, варто зазначити, що деякі рекламні оголошення дійсно рекламують легітимні товари за адекватними цінами. Однак, на тлі рясних фейкових оголошень вони втрачають будь-який сенс, оскільки користувачі за замовчуванням не довіряють рекламним оголошенням. Це було особливо помітно після минулої хвилі фейкових розпродажів павербанків Xiaomi, в яких замість акумуляторів були “банки” з піском.

Чи вся реклама в інстаграмі є шахрайською? Ні. Чи варто довіряти рекламним оголошенням про продаж товарів в інстаграмі? Також ні. Чи варто купувати щось через них? Скоріше ні. То ж на кого розрахована вся ця схема? А розрахована вона на довірливих інтернет-користувачів, а також тих, хто не дуже розбирається в цьому і ведеться на гучні заяви про космічні знижки. Однак, варто сказати кілька слів про користь реклами в Instagram. Наприклад, багато майстрів ручної роботи таким чином рекламують свою продукцію. Безпечна реклама відрізняється від шахрайської тим, що вона приводить на сторінку продавця в Інстаграм. Тобто під час переходу за такими посиланнями користувач не залишає соц. мережу. Хоча і тут є виключення, наприклад великі магазини теж можуть іноді рекламуватися таким чином. Крім того, багато притулків у такий спосіб надають розголосу своїм діям, і це допомагає їм збирати гроші на лікування/перетримку тварин.

Доброякісна реклама
Так виглядає реклама офіційного магазину

У будь-якому разі, щоб уникнути подібних маніпуляцій, важливо зберігати голову холодною і переглядати додаткову інформацію перед здійсненням купівлі. Якщо вас зацікавив товар у незнайомому магазині, проведіть невеличке дослідження, порівняйте ціни, ознайомтесь з репутацією магазину і прочитайте незалежні відгуки. Це допоможе вам визначити надійність магазину. Будьте пильними та не піддавайтесь на ілюзію невідкладності. Будь-яка купівля має бути добре обдуманою і ґрунтуватися на вашому реальному інтересі та потребах. Нижче ми зібрали перелік шахрайських інтернет-магазинів, з якими ви можете ознайомитися:

 • https://cleaner.coolgoods.com.ua/
 • https://p-nabir.bbuy.com.ua/
 • https://kitchen-shop.bellmax.com.ua/Rainmulti/
 • https://nestores.com.ua/
 • https://beq.pulosos.com.ua/
 • https://bearpost.in.ua/
 • https://www.rutorg.org.ua/
 • https://masajore.rutorg.org.ua/
 • https://shlange.rutorg.org.ua/
 • https://powermast.in.ua/
 • https://betorgan.powermast.in.ua/
 • https://vana-org.powermast.in.ua/
 • https://veh-reser.powermast.in.ua/
 • https://van-kov.powermast.in.ua/
 • https://bestops.in.ua/
 • https://opolask.bestops.in.ua/
 • https://robbek.in.ua/
 • https://penas.robbek.in.ua/
 • https://britvas.robbek.in.ua/
 • https://chainpilka.robbek.in.ua/
 • https://mech-varen.robbek.in.ua/
 • https://charging.dp.ua/
 • https://airpro.bs-market.store/
 • https://wd1001.plantoship.store/
 • https://vushka.mark2.store/
 • https://energy.tar-shop.space/
 • https://ch-pil.tempostok.store/
 • https://polovone.tempostok.store/
 • https://tempostok.store/
 • https://respot.store/
 • https://niti.manca.store/
 • https://motuzka.respot.store/
 • https://tagred.hardwarehub.store/
 • http://ever.newmead.store/
 • https://nano-tape3.family-shop.site/
 • https://led-lamp-new.xewino.site/
 • https://maslyanobigriv.superbuy.click/
 • https://shopping-store.online/
 • https://bobbytec-pfh-103.online/
 • https://spot.reikon.shop/
 • https://shower-f.space/
 • https://www.tosite.space/
 • http://column.fun/
 • http://pylosos29.demostore.fun/
 • https://nabir1.supercina.fun/
 • https://ultraviolet-electric-shoe-dryer.ilikegoods.pro/ua/1/
 • https://megazona.shop/products/mijka-dlya-avto/
 • https://modno-ua.shop/yalunka-xmas-tree/
 • https://elitshop.store/pilosos-gift-5/
 • https://good-box.store/wimpex-2000-17/

Автор Стефанія А.

Пишу про те, як зробити життя онлайн комфортним і безпечним. Вірю, що сучасний цифровий світ вартий того, щоб бути його частиною.

Переглянути всі записи Стефанія А..

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *