Що таке зловмисне програмне забезпечення? - Визначення та приклади

Зловмисні програми (Шкідливе ПЗ) — це загальний термін для будь-якого типу комп'ютерного програмного забезпечення зі зловмисними намірами. Більшість сучасних комп’ютерних загроз – це шкідливе програмне забезпечення.

Можливо, вам буде цікаво ознайомитися з нашими іншими антивірусними засобами:
Trojan Killer, Trojan Scanner and Online Virus Scanner.

Що таке Зловмисні Програми та як вони працюють? Визначення та приклади | Gridinsoft

Зловмисні Програми

March 13, 2023

Зловмисні Програми. Ви чули це слово і, ймовірно, знали його визначення. Однак більшість користувачів навряд чи можуть сказати щось більше. Зловмисне програмне забезпечення – це набагато більше, ніж просто «шкідливі программи», як люди описували це визначення, і, насправді, не синонім «вірусу». Тож як правильно охарактеризувати англомовний термін "malware"?

Важко описати все, що мається на увазі під терміном зловмисне програмне забезпечення. Звичайно, оскільки це загальний термін для всіх видів шкідливого ПЗ, ви можете легко сказати, що це термін для опису будь-якого небажаного програмного забезпечення, яке може завдати шкоди вашій системі. І цей термін можна назвати правильним, але все ж є кілька речей, які можна сказати щодо згаданого визначення.

Розшифровка цієї абревіатури - шкідливе програмне забезпечення - дає досить чітке розуміння всього терміну. Проте «програма, яка становить небезпеку для вашої системи та даних, які ви зберігаєте на своєму комп’ютері», має бути детально описана. Люди часто ігнорують, що деякі програми, якими вони користуються, можуть бути шкідливими, оскільки ці програми не демонструють свого небажаного потенціалу. Такі програми зазвичай класифікуються як «потенційно небажані» або «потенційно шкідливі». Різні виробники засобів захисту від зловмисного програмного забезпечення вказують рівень загрози для таких програм залежно лише від власної думки.

Небажані програми є не єдиним винятком серед шкідливих програм. Багато суперечок точиться навколо програм, які потенційно можуть бути використані грабіжниками. До цієї категорії програм відносяться різноманітні інструменти зламу, які використовуються як користувачами, так і зловмисниками. Ці програми можна використовувати для законних дій, наприклад для доступу до облікового запису Windows, якщо ви втратили пароль. Однак через те, що ті самі дії часто виконуються шахраями, які намагаються зламати всю комп’ютерну мережу, інструменти злому зазвичай виявляють і блокують антивіруси, ніби вони зараз активні віруси.

Чому існує зловмисне програмне забезпечення?

Через бажання заробити значно більші суми грошей, ніж ті, що заробляються на легальній роботі, люди часто звертаються до незаконних джерел прибутку. Окрім торгівлі наркотиками та гри в казино, вони, швидше за все, побачать пропозицію стати розповсюджувачем вірусів. Звичайно, усі такі запити розміщуються переважно в Darknet, тому як роботодавці, так і найняті робітники зберігають свою анонімність. Тим не менш, люди схильні робити помилки, і органи виконавчої влади, які розслідують кіберзлочини, рано чи пізно знайдуть цих шахраїв. Понад 90% розробників вірусів і їхніх помічників, задіяних у розповсюдженні вірусів, було викрито.

Ще одна причина існування шкідливих програм полягає в тому, що люди не завжди обдумують свої рішення. Вони легко піддаються спокусі натиснути на мерехтливий банер на сайті, який в результаті призводить до встановлення зловмисного програмного забезпечення. Програми завантажені з неофіційних джерел теж є одним з пунктів: жадібність веде людей на сумнівні веб-сайти за безкоштовною (зламаною) версією, разом з яким вони отримують купу вірусів. Поки такі способи проникнення можливі, шахраї намагатимуться використовувати їх так часто, як це можливо.

Як виглядає діяльність зловмисного програмного забезпечення?

Уявіть, що ваш процесор, графічний процесор і оперативна пам’ять стали на 50% менш потужними. Ваш ПК стає повільним, як равлик, намагаючись відкрити веб-браузер. Потім додайте миготливі вікна консолі, браузер, що хаотично відкривається або шпалери, які самостійно змінилися на дивну картинку. Важко описати всі симптоми в одному абзаці, тому що їх величезна кількість. Але всі ці видимі зміни можна описати лише трьома словами – «щось не так».

У випадках проникнення шифрувальників-вимагачів ви обов’язково побачите, що ваші файли зашифровані, і в системі є багато нотаток про те, як можна сплатити викуп. Діяльність програм-стілерів часто призводить до того, що ваші акаунти в соціальних мережах використовуються для розсилки спаму. Однак наявність шпигунського програмного забезпечення неможливо помітити, доки ви не проскануєте комп’ютер за допомогою антишкідливого програмного забезпечення.

Усе в цьому світі змінюється, і віруси, діючи в наймінливішому середовищі, повинні змінюватися так само швидко. Багато користувачів дивуються, коли хтось демонструє можливості сучасних вірусів. «Ой, вони такі потужні, але я ніколи їх не отримаю. Ймовірно, дуже нерозповсюджені!». Складність стала новим гаслом шкідливих програм як у розповсюдженні, так і в активності в зараженій системі.

Зробити вірус майстром на всі руки складно. Творці зловмисного програмного забезпечення, які на початку 2000-х створювали шкідників лише з кількома функціями, були змушені перекваліфікуватися в легальних програмістів або підвищити свою кваліфікацію, щоб створювати більш складне зловмисне ПЗ. У цьому середовищі завжди була дуже висока конкуренція, і вона ставала все швидшою, коли з’явилися більш серйозні засоби захисту від шкідливих програм.

Деякі віруси були вигнані з «арени» змінами в глобальних технологіях. На початку 21 сторіччя комутоване підключення до Інтернету (англ. Dial-up) було дуже поширене. Існував вірус, який перенаправляв ваше комутоване з’єднання через міжнародну мережу. Такі дзвінки тарифікувалися значно дорожче, тож наприкінці звітного періоду «щасливий володар» доступу в Інтернет через дайл-ап був дуже дивувався, побачивши рахунок на кілька тисяч доларів.

Відомі типи шкідливих програм

Зловмисне програмне забезпечення з’являється та зникає, синхронізуючись з умовами, які воно використовує для поширення та отримання грошей. Деякі віруси витісняються їхніми наступниками, а деякі категорії продовжують працювати через кілька десятиліть. Причини появи довгожителів важко передбачити, оскільки комп'ютерне середовище швидко змінюється, і після всіх змін важко продовжувати працювати в незмінному вигляді. Лише ті, хто має певні способи розподілу та заробітку, можуть залишатися активними більше десяти років. Наразі активними є наступні види шкідливого ПЗ:

Malware types

Більшість цих вірусів з’явилися приблизно десять років тому. Звичайно, вони відрізняються від своїх попередників, оскільки вони повинні мати справу з набагато суворішою безпекою системи та мати більш масштабний ефект. Але головні цілі цих вірусів, ймовірно, були однаковими протягом усього десятиліття. Не всі шкідники були достатньо гнучкими, щоб продовжувати роботу. Ось список типів вірусів, які вже зникли або зустрічаються настільки рідко, що прирівнюються до музейних експонатів:

Вірус Багато людей вважають, що «вірус» — це загальний термін для всіх програм, які можуть бути небезпечними для системи. Але насправді віруси були величезним класом шкідливих програм зі своїми особливостями. Комп'ютерний вірус розмножується, як і його аналог для людини, доки жертва не стане непрацездатною - за допомогою реплікації свого коду у інші програми. Вірус заражав усі програми, встановлені на вашому комп’ютері, і в один момент користувач бачив, що системні ресурси закінчилися.

З практичної точки зору, причиною зникнення цього вірусу є те, що його важко монетизувати. Програми-вимагачі просять викуп, а рекламне програмне забезпечення заробляє гроші за кожен перегляд банера. Тим часом, віруси жодним чином не можуть принести вам гроші. Окрім того, розробники антивірусів створили універсальне правило виявлення, яке остаточно залишило віруси за бортом.

Хробаки (Worm) Хробаки є одним із найстаріших типів зловмисного програмного забезпечення. Morris Worm, ймовірно, відомий більшості користувачів, які цікавляться історією комп’ютерів. Хробак – це різновид шкідливого програмного забезпечення, яке буквально «з’їдає» програми та ОС, спричиняючи їх збої в майбутньому та дозволяючи іншим вірусам використовувати створені «діри». Наразі цей вид шкідливого ПЗ використовується дуже рідко - у цільових кібератаках зі зламом. У них унікальні версії хробаків, які були написані виключно для цієї атаки, виконують роль штурмового знаряддя - пошкоджуючи елементи системної безпеки та оголюючи можливі вразливості, які до цього були закриті за допомогою патчів.
Вінлокер Попередник програми-вимагача. Цей тип зловмисного програмного забезпечення блокує комп’ютер, залишаючи на екрані страхітливий банер. На цьому банері зазвичай повідомляється, що деякі державні організації заблокували вашу систему за незаконні дії, і потрібно заплатити викуп за її розблокування. Зазвичай цей банер неможливо прибрати звичайним способом - Ctrl+Alt+Del і Ctrl+Shift+Esc не працюють. Тим не менш, деякі недоліки дизайну цього шкідливого програмного забезпечення використовувались для отримання доступу до системи.

Програми-вимагачі виявились набагато ефективнішими та прибутковими, тому незабаром після 2014 року, коли активність програм-вимагачів досягла першої помітної віхи, про вінлокерів забули. Зараз вони з'являються по декілька екземплярів на рік, вимагаючи викупу у криптовалюті (а не поповненням мобільного чи банківської карти, як раніше).
Порно-дзвонилка Про цього шкідника вже згадувалося в цій статті. Порно-дзвонилка поширювалася через порнографічні веб-сайти з великою кількістю спливаючих вікон. Під час перегляду одного з них користувачі можуть натиснути банер і завантажити вірус. Потім вони спостерігали багато спливаючих вікон, які пропонували щось налаштувати. Серед цих вікон з’явилося вікно повторного набору, але користувач, ймовірно, пропустив його, ігноруючи вміст вміст. Вірус перенабирав вас на міжнародний зв’язок, який коштував набагато дорожче звичайного комутованого зв’язку. Ймовірно, у вас виникла б маса деструктивних емоцій, побачивши рахунок за Інтернет у 2000-2500 доларів.
Підробне ПЗ/Лякаючі програми Підробне програмне забезпечення є суперечливою річчю. Деякі називають це повнорозмірним шкідливим програмним забезпеченням. Інші кажуть, що це не вірус, а потенційно небажане ПЗ. Команда GridinSoft вважає підробне ПЗ потенційно небажаною програмою. Це зловмисне ПЗ виглядає як законна програма, доки ви не встановите його та не дозволите йому взаємодіяти з вашою системою. Якщо він імітує антивірусне програмне забезпечення (найчастіший випадок), він почне сповіщати вас про десятки різноманітних шкідливих програм, запущених на вашому комп'ютері. Деякі програми можуть блокувати ваш робочий стіл, як, наприклад, згаданий вище вінлокер.

Ви не можете видалити таке шахрайське програмне забезпечення звичайним способом. Його немає в жодному зі списків встановленого програмного забезпечення, яке ви використовували для перевірки. Крім того, шахрай не має файлу видалення (uninstall.exe) в кореневому каталозі. Проблема, через яку це шкідливе програмне забезпечення зникло, полягає в тому, що воно набагато менш прибуткове, ніж «класичні» віруси. Занадто багато часу витрачається на створення легального образу, рекламу у популярних джерелах та інші, більш типові для нормальних програм речі.

Як я можу захистити свій комп’ютер від шкідливих програм?

В Інтернеті ви можете побачити багато різних порад. Деякі з них можуть бути корисними, але більшість «порадників» — це непрофесіонали, які мало знають про кібербезпеку. Такі поради, як «змінити певний ключ реєстру» або «зняти позначку з певного параметра в групових політиках», навряд чи принесуть вам будь-який відчутний результат. Звичайно, ви вільні дотримуватися будь-якої поради, яка виглядає законною та ефективною, незалежно від того, хто дає вам цю пораду. Але, як це постійно буває з дилетантами, наслідки можуть бути не дуже приємними.

Засоби захисту від зловмисного програмного забезпечення мають найбільшу ефективність проти різних вірусів. Іноді ви можете почути, що всі інструменти безпеки марні, і ви не отримаєте зловмисне програмне забезпечення, якщо у вас не встановлено AV-інструмент. Але час показує різницю: антивірусні засоби все ще залишаються найкращими й остаточними рішеннями проти шкідливих програм. Ви можете довго покладатися на свою уважність. Однак одного разу ви будете заражені, і ви ніколи не вгадаєте, як саме зловмисне програмне забезпечення потрапляє на ваш комп’ютер. Використовуючи Gridinsoft Anti-malware, ви точно заощадите свої гроші та спокій, розбираючись лише зі своїми задачами, але не з наслідками діяльності зловмисного ПЗ.