Про дітей та вікові обмеження у соціальних мережах: що є дійсно важливим

social network

15 років тому важко було уявити, що персональні пристрої будуть настільки широко розповсюджені. У наш час ви можете бачити смартфон у руках людей будь-якого віку. Не потрібно говорити, що середній вік, коли діти отримують телефон, зменшився з 16-18 до 12-13 років. Але будь-яке використання смартфонів завжди пов’язане з певними соціальними мережами. Це досить дивно, але є багато людей, які не розуміють можливу небезпеку, яку соціальні мережі можуть нести для дітей різного віку. У цій статті ми обговоримо вікові обмеження для кількох найпоширеніших соціальних мереж, їх доцільність та цікаві статистичні дані про вікові обмеження в різних програмних застосунках.

Діти та соціальні мережі

Згідно з дослідженнямі, 89% підлітків у віці від 13 до 17 років мають принаймні один обліковий запис у соціальній мережі, а в 71% випадків підлітки того ж вікового діапазону мають більше одного облікового запису. Така статистика є результатом того, що смартфон стає популярним, доступним і важливим для сучасного суспільства. Соціальні мережі також зробили свій внесок – вони надзвичайно розвинулися в останні роки, завоювавши величезну кількість користувачів. Навіть якщо у дитини немає практичних причин користуватися соціальними мережами, вона бачить, як дорослі користуються Facebook, Twitter, Pinterest або Instagram, і теж хочуть це зробити.

І ця ситуація швидше хороша, ніж погана: вивчаючи контент, діти знаходять те, що для них дійсно цікаво. Отримання цікавої та важливої інформації є справді корисною справою для самоосвіти, незалежно від віку людини. Але є й інша сторона медалі: в Інтернеті є багато контенту, який може бути шкідливим або чутливим для молодих користувачів. Через свободу слова кожен може знайти небезпечну чи сумнівну інформацію у соціальних мережах. І хоча дорослі можуть її “фільтрувати”, спираючись на знання та досвід, діти не в змозі зробити аналіз. Часто вони легко використовують цю інформацію як факт або як керівництво до дій.

Що ви маєте на увазі, говорячи про небезпеку?

Дезінформація не може завдати шкоди дитині фізично. Будь-які неправдиві факти можуть бути спростовані батьками або за допомогою інформації з більш авторитетного джерела. Але є ще одна можлива річ, яка може завдати шкоди. Мова йде про друзів в інтернеті – тих, хто ніколи не контактував з дитиною в реальному житті, але постійно контактує з нею в Instagram, наприклад.

Вікові обмеження можуть захистити ваших дітей
Коли справа стосується першої зустрічі, і дитина, і друг знають досить багато один про одного, отже, вони, швидше за все, довіряють один одному. Так, у більшості випадків друзями в Інтернеті є ті самі підлітки, що й ваша дитина, але все ще існує ймовірність того, що хтось зловмисний ховається під виглядом “підлітка”. А прогулянка з другом зазвичай передбачає відсутність батьків на відстані милі. Ймовірно, неможливо контролювати, хто справді стоїть під прізвиськом “Джанет”, якщо ви не можете бачити та аналізувати факти, які ця людина розповіла про себе під час розмови. Але про способи контролю ми поговоримо пізніше.

Вікові обмеження в різних мережах: цікава статистика

Ось список мінімальних вікових вимог до популярних соціальних мереж:

 • Facebook: 13+ років.
 • WhatsApp: 16+ років; Але ви зможете зареєструватися у віці 13 років з дозволу батьків.
 • Google+: 13+ років.
 • ASK.fm: 13+ років.
 • Flickr: 13+ років.
 • Instagram: 13+ років.
 • LinkedIn: 14+ років.
 • Кік: 13+ років.
 • Pinterest: 13+ років.
 • Skype: 18+ років; з дозволу батьків до 17 років.
 • Twitter: 13+ років.
 • Youtube: 17+ років; 13-річна дитина може зареєструватися з дозволу батьків.
 • Vine: 13+ років.
 • Vimeo: 13+ років.
 • Snapchat: 13+ років.
 • Spot a friend: лише 13-19 років.

Як бачите, більшість мереж заявляють, що нижня вікова межа для використання ними платформи становить 13 років. Чому саме 13? У 13 років у дітей вже сформована психологічна основа. Їхня особистість все ще розвивається, однак соціальні мережі – ідеальне місце для вивчення інформаційного поля, щоб знайти тему, яка їм подобається, і створити власну особистість таким чином. Діти нижчого віку можуть нашкодити своїй психіці через чутливий контент, який широко поширений у сучасному Інтернеті – новини про насильство, злочини, смерті знаменитостей тощо. Звичайно, ця цифра встановлюється на основі чистої статистики – дитина може як і раніше бути чутливими до якогось змісту навіть у 15 років, а також мати «стабільну» психіку у віці 12 років. Але згідно з кривою Гауса, більшість дітей отримують психічну стабільність саме у віці 13 років.

Гаусова крива у дитячій психології

Основна проблема вікових обмежень

В цілому, ідея вікових обмежень для користувачів досить правильна: точний вік чітко вказаний на веб-сайті, тож батьки можуть зрозуміти, чи достатньо доросла їхня дитина для користування цією платформою. У той же час соціальні мережі запобігли виникненню проблеми масових судових позовів від батьків, чия дитина не досягла дозволеного віку, але могла побачити щось, що психологічно зашкодило їй у Facebook, Twitter або якійсь іншій мережі. Позивачі не отримують нічого, крім рахунків за судові витрати, оскільки одне з ключових правил використання соціальних мереж порушено.

Проте, такі ситуації все ще актуальні. Батьки часто не звертають уваги на активність своїх дітей у смартфонах, тому вони можуть вільно реєструватися в потрібних мережах. Неможливо перевірити, чи введена дата народження відповідає дійсності, не змінюючи при цьому самих правил користування Інтернетом. Я маю на увазі реєстрацію в соціальних мережах лише з використанням паспортів. Така новація взагалі протирічить ключовому принципу Інтернету – анонімності та свободі слова.

Чи можна вирішити цю проблему?

Єдиний спосіб запобігти неправомірному використанню соціальних мереж – це запровадити персональний контроль. Неважко зрозуміти, чи може ваша дитина постраждати від конкретного вмісту, – тільки ви знаєте про особливості розвитку і психічної зрілості дитини і тільки на вас лежить відповідальність за те, як і де вона проводить свій вільний час. Однак, окрім авторитарних методів, ви також можете пояснити своєму синові чи дочці, чому краще тримати дистанцію зі знайомцями з Twitter, Instagram чи інших мереж.

Коли ваша дитина збирається на прогулянку з другом, з яким вона познайомилася в Інтернеті, спробуйте з’ясувати кілька деталей про цього знайомого. Якщо є щось дивне, спробуйте пояснити це своїй дитині і запропонуйте бути неподалік, щоб ви могли вчасно прийти на допомогу. Ще один крок, який може допомогти вам вирішити безліч різних проблем, – це відстеження місцезнаходження пристрою дитини. Контролювати дитину буде набагато простіше, але ви маєте домовитися про межі такого втручання у її особистий простір.

Автор Irina Gridina

Co-Owner and Deputy Manager for all questions

Переглянути всі записи Irina Gridina.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *