Що Таке Патч Програмного Забезпечення? Розуміння Патчів та Оновлень Програм

Патч програмного забезпечення - це будь-яка зашморг або оновлення для програми. Він може мати властивості рутинного оновлення або містити деякі зовсім нові функції.

Можливо, вам буде цікаво ознайомитися з нашими іншими антивірусними засобами:
Trojan Killer, Trojan Scanner and Online Virus Scanner.

Що таке Патчі та Оновлення Програмного Забезпечення | Gridinsoft

Патч програмного забезпечення

September 17, 2023

Патч програмного забезпечення - це "чарівна пігулка", яка виправляє проблеми та додає функціональність. Ви можете знайти той, створений розробником програми та випущений спільнотою. Зазвичай він приносить лише позитивні зміни, але іноді ви можете не бути так щасливими, бачивши, що патч зробив з програмою.

Термін "патч" зазвичай вказується, коли описується невелика зміна в програмі. На відміну від оновлень, патчі не мають жодних нових функцій та змін у функціоналі програми. Вони менші та спрямовані на виправлення деяких елементів програми. Тому правильним синонімом терміну "патч" є "виправлення помилок". Не всі патчі виправляють помилки, але вони все ще дуже близькі один до одного.

Також цікаво відслідковувати етимологію цього терміну в інформатиці. Патч - це невеликий шматок скотчу, який приклеювався до перфорованої картки - пам'яткової картки минулого, з часів до винаходу дискети в 1971 році. До нововведення IBM дані, як послідовність 0 і 1, зберігалися у вигляді перфорацій на картках, і коли вам потрібно було змінити певні дані - ви мусили приклеїти шматочок скотчу до відповідного отвору.

Перфорована картка, залатана шматком скотчу
Перфорована картка, залатана шматком скотчу

Чи Безпечні Патчі Програмного Забезпечення?

Найчастіше, патчі містять речі, які не є критичними для функціоналу програми. Застосування невеликих змін, таких як оптимізація чи налаштування інтерфейсу користувача, не є вирішальними для функціоналу програми. Однак, якщо мова йде про усунення вразливостей, оновлення є практично обов'язковими. Патчі безпеки можуть бути кумулятивними, а також невідкладними - у випадку виявлення важливої потенційної загрози та великого ризику атаки через цю вразливість.

Остання категорія патчів була випущена після відомого випадку вирусу-вимагача WannaCry в 2017 році. Багато компаній постраждали, призводячи до втрати майже 4 мільярдів доларів у понад 150 країнах. Таким чином, патчі програмного забезпечення, ймовірно, є доброю ідеєю, особливо якщо вони виправляють серйозні вразливості. Якщо ви сильно покладаєтеся на певну програму, краще слідкувати за подіями, пов'язаними з цим інструментом, щоб уникнути пропуску важливих патчів.

Відмінності між патчами, оновленнями, швидкими виправленнями та виправленнями помилок

Незважаючи на використання їх як синоніми, патчі, оновлення, виправлення помилок та швидкі виправлення не є однаковими. Кожна частина цього списку пов'язана з іншою - з терміном "оновлення" на вершині. Але їх не можна назвати однаковими. Основна відмінність полягає в актуальності наданих змін.

  • Швидке виправлення - це невелике невідкладне оновлення, яке впливає на найважливіші проблеми, такі як критичні помилки чи проблеми, які порушують досвід користувача.
  • Виправлення помилок - це оновлення, спрямоване на виправлення некритичних помилок та забезпечення загальної чистоти коду.
  • Патч програмного забезпечення - це невелике оновлення, яке часто заплановано та містить виправлення уразливостей та помилок, невелику зміну функціоналу або дрібні зміни в кодовій базі. Найкращим прикладом патчів програмного забезпечення є кумулятивні оновлення для Windows, які випускає Microsoft щосереди.
  • Оновлення вище за всі речі, зазначені вище. Воно може містити різкі зміни у ключових елементах програми, включаючи основний функціонал та інтерфейс користувача. Воно також може містити елементи будь-яких змін, про які ми згадували вище.

Патчі відкритого коду

Програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом має відмінності від програмного забезпечення з закритим вихідним кодом щодо патчів програмного забезпечення. У нього все ще є офіційний розробник - але також є відкритий кодовий базис, який дозволяє користувачам бачити кожну гайку кінцевого продукту. Для майстрів це означає виправлення проблеми в програмі до того, як це зробить розробник. І оскільки відкритий розробництво складно монетизувати та ймовірно є винагородою за допомогу або повністю добровільним, така активність спільноти дуже популярна. Однак вимога є тільки до того, хто хоче випустити свій патч для програми з відкритим вихідним кодом. Цей патч також має бути з відкритим вихідним кодом, щоб спільнота та оригінальний розробник могли його переглянути. В іншому випадку використовувати таку зашморгу - щонайменше, ризиковано, оскільки розробник може додати будь-що, від реклами до шкідливого програмного коду, до програмного коду.

Чи Можуть Бути Патчі Програмного Забезпечення Небезпечними?

Не всі патчі постачаються вам розробником. І ці патчі не мають нічого спільного з вищезазначеними патчами з відкритим вихідним кодом - тепер розмова йде про оновлення, випущені невідомими користувачами для програмного забезпечення з закритим вихідним кодом. Вони можуть бути популярними на форумах спільноти, де обговорюються різні програми. Такі патчі можуть приносити деякі легітимні функції, а також втручатися в роботу програми, щоб отримати можливості, які не доступні за замовчуванням. В будь-якому випадку вони є незаконними, оскільки вони суперечать Ліцензійній угоді кінцевого користувача та авторському праву. В США та більшості країн Європейського союзу вас можуть судити за створення такого патча програмного забезпечення, а тих, хто його використовує, можуть оштрафувати. Використання таких патчів також не рекомендується через збільшений потенціал шкідливого програмного коду - додавання шкідливого програмного коду до цієї зашморги легко.