Російсько-українська кібервійна

Російсько-українська кібервійна
Війна в Україні відбувається не лише у реальному світі

Як би це дивно не звучало, але повномасштабна агресія росії почалась задовго до 24 лютого. 15 січня було атаковано сайти міністерств та додаток “Дія”, а місяць по тому українські банки повідомили про потужні DDoS атаки. Однак і після вторгнення військ країни-терориста кіберпростір не перестав бути полем битви. Українські ентузіасти, хакери-одинаки та міжнародні угрупування на кшталт Anonymous почали невидиму війну з росією. До процесу приєдналися і міжнародні компанії, які мають вагомий вплив у Інтернеті. Фактично, це перша війна що проходить не лише на суші, у повітрі та на морі, але й у кіберпросторі. Давайте розглянемо ключові події, що мали місце на кіберфронті.

Як війна змінила інтернет-простір?

Окрім рядових користувачів, до інформаційної війни приєдналися такі впливові угрупування як Anonymous. Хакери Anonymous опублікували звернення до Володимира Путіна в якому оголосили кібервійну його агресивному режиму. Саме вони зламали сайт Міноборони РФ та оприлюднили базу даних особистими даними його співробітників.

Згодом до цієї війни приєднались такі IT гіганти як Apple, Google, Meta, Twitter та інші впливові компанії. Таким чином на Facebook були додані нові функції, що не дозволяє переглянути список друзів профілю, заборонили рекламу російських медіа та демонетизували їхні профілі.

Також YouTube відключили монетизацію для усіх російських користувачів, а також заблокував пропагандистські російські канали в Україні. Apple своєю чергою можливість використовувати карти “мир” у сервісі Apple Pay. Google відключили деякі функції Google Map в Україні, для забезпечення безпеки громадян та автоматично посилили захист облікових записів Google для українців.

Більшість онлайн сервісів, такі як VPN провайдери, підтримали Україну, надавши безплатний доступ до своїх послуг для українців. Це лише незначна частина усіх тих подій, які відбувалися у кіберпросторі упродовж повномасштабного вторгнення.

Однак дуже багато кібератак було спрямовано зі сторони Росії на українців. Зазвичай це були спам розсилки на пошти українців від імені державних структур. Хоча більшість атак спрямовано на те, щоб заволодіти конфіденційними даними українців, деякі робляться, щоб розповсюдити дезінформацію. Таким чином, 27 лютого, Meta повідомила, що зупинила хакерські атаки на Україну зі сторони Білорусі та Росії.

Російсько-українська кібервійна
Приклад повідомлення, яке отримували українці

В березні група Anonymous зламала стрімінгові сервіси Wink і IVI в Росії, після чого замість фільмів були показані кадри російських бомбардувань в Україні. Також ця група зламала базу даних Роскомнагляду та оприлюднила понад 360 тисяч файлів, а через декілька днів їм вдалося завантажити декілька ГБ закритих даних російської компанії “Росатом”. 5 березня Anonymous припинила роботу вебсайту fsb.ru

Згодом такі компанії як Rockstar Games, Activision Blizzard, Electronic Arts, CD Projekt припиняють продаж своїх продуктів на території РФ. А Ігрова студія From Software забирає у гравців з РФ вже придбані примірники гри Elden Ring.

20 березня о 21:00 було зламано офіційну групу ВКонтакте. Від її імені користувачам ВК було надіслано лист з текстом «Російська армія перетворила на руїни багато мирних міст, знищила понад 3500 об’єктів цивільної інфраструктури».

Російсько-українська кібервійна
Одне з повідомлень, надіслане від імені офіційної групи BK

Через кілька днів хакери Anonymous знов нагадують про себе зламавши сайт компанії Nestle, яка відмовилась покидати ринок РФ, а згодом все ті ж хакери ламають центральний банк Росії та обіцяють впродовж 48 годин опублікувати 35 тисяч файлів, зокрема секретні угоди.

23 березня українські хакери зламали понад 30 державних сайтів РБ, серед яких Беглісс, Держстандарт та видалили більш ніж 80 ТБ документів, а українські хакери «Кібер-Козаки» поклали сайт МЗС та податкової РБ. Наступного дня Anonymous опублікували 28 ГБ інформації після зламу центробанку РФ.

  • 28 березня Anonymous здійснили кібератаку на сервери управління цивільної авіації та знищили усі дані, а також дані резервних копій. Згодом до списку приєднались РПЦ, в яких було викрито 15 ГБ даних та приблизно 57 500 електронних листів.

  • 4 квітня Anonymous оприлюднили персональні дані 120 000 російських солдатів, які воюють в Україні, а 8 квітня Microsoft зірвала спроби російських хакерів Strontium, пов’язаних з ГРУ РФ, зламати комп’ютери в Україні, країнах ЄС та США

  • 19 квітня Anonymous повідомили про злам російського банку ПСКБ та намір “злити” 800 ГБ конфіденційних даних, а 23 квітня вони зламали 645 000 електронних листів від «Энерпред-гидравлик».

  • 11 травня Anonymous зламали RuTube, знищив до 75% баз даних інфраструктури основної версії, та до 90% резервних копій кластера до відновлення цих баз даних.

  • 30 травня по 5 червня українська ІТ-армія атакувала близько 600 російських ресурсів за тиждень, серед яких ЗМІ, інтернет-провайдери та інформаційні системи. Через ці атаки деякі регіональні ЗМІ стабільно лежали тижнями, а росіяни мали складнощі з доступом до таких державних сервісів як Міністерства праці та соц. захисту РФ, житлового будівництва куди забудовники вносять відомості по об’єкту, ресурси з нерухомості та інші.

Автор Стефанія А.

Пишу про те, як зробити життя онлайн комфортним і безпечним. Вірю, що сучасний цифровий світ вартий того, щоб бути його частиною.

Переглянути всі записи Стефанія А..

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *