Різниця між антивірусом і антишкідливим ПЗ

Яка різниця між антивірусним програмним забезпеченням і засобом захисту від шкідливих програм? Обидва стосуються захисту безпеки, але яку функцію виконує це програмне забезпечення та як воно стосується сучасного захисту від вірусів?

Можливо, вам буде цікаво ознайомитися з нашими іншими антивірусними засобами:
Trojan Killer, Trojan Scanner and Online Virus Scanner.

Антивірус що це? Визначення та відмінності від Anti-Malware2024 | Gridinsoft

Антивірус

March 13, 2023

Більшість користувачів вважають програми захисту від шкідливих програм і антивірусні програми синонімами. З певних причин і з певної точки зору це твердження є правильним. За більшістю атрибутів ці програми схожі, але все ж мають достатньо відмінностей, щоб класифікувати їх окремо. Тож у чому різниця між антивірусом і засобом захисту від шкідливих програм?

Антивіруси та засоби захисту від шкідливих програм (Antimalware) мають багато спільного. Вони обидва у всьому світі класифікуються як інструменти кібербезпеки. Обидва типи можуть мати засоби активного і пасивного захисту. Згідно з технічним визначенням, різниця полягає в можливостях відновлення системи: антивірусна програма може виконувати всі види операцій відновлення після вірусних атак.

Віруси у первинному розумінні — це шкідливі програми, які можуть додавати свій код до інших виконуваних файлів для самовідтворення. Ці дії роблять систему повільною і призводять до різних збоїв у роботі програм. Більше того, відтворення частин вірусного коду в нормальних програмах є найпростішим способом використання експлойтів, присутніх у певних програмах.

Антишкідливі програми здатні лише видаляти шкідливі програми та запобігати їх запуску в захищеній системі. Цей тип інструментів безпеки може мати певні можливості відновлення системи, але вони, швидше за все, виправлять конфігурації системи та записи реєстру. Антишкідливе ПЗ не може видалити шкідливий код із заражених вірусами програм.

Як вибрати між антивірусним програмним забезпеченням і антишкідливим ПЗ?

Краща та програма, яка має більше можливостей. Однак ви повинні платити за кожен елемент програми та кожну годину, витрачену розробником. Витрачати гроші лише на те, що вам потрібно, є одним із найважливіших принципів заощадження. Повнорозмірне антивірусне програмне забезпечення завжди дорожче, ніж антишкідливі програми. Важливо вибрати програму, яка не має надлишкових функцій, щоб не переплачувати.

Якщо ви не використовуєте багато програм і перевстановлення не займе багато часу, програмного забезпечення для захисту від шкідливих програм буде достатньо. Цей клас інструментів безпеки допоможе вам відновити систему після проникнення зловмисного програмного забезпечення, але відновлення програмного забезпечення сторонніх розробників буде вашою справою. Це рішення, імовірно, буде дешевшим, навіть якщо ця програма може мати ті самі функції захисту, що й антивірусні засоби.

Якщо у вас на комп’ютері багато різноманітного програмного забезпечення або ви не хочете витрачати багато часу на перевстановлення програм, антивіруси – ваш вибір. Вони дорожчі, але ви відновите як системні програми/налаштування, так і встановлене програмне забезпечення.

Функції взірцевого антивірусного програмного забезпечення

Як можна сказати, що певний продукт безпеки кращий за інший? За кількістю функцій, які він пропонує. І ми не говоримо про такі додаткові речі, як VPN, батьківський контроль або шифрування диска. Властивості, на які слід звернути увагу, безпосередньо пов’язані з функціями захисту від шкідливих програм. Саме, це постійні та часті оновлення, сканування в реальному часі, помірне споживання ресурсів, автоматичне очищення системи і всенаправлений захист. Давайте перевіримо їх один за іншим.

Постійні та часті оновлення

Світ шкідливого програмного забезпечення змінюється настільки швидко, що навіть аналітики зловмисного ПЗ мають проблеми з вловлюванням дійсних тенденцій. Програмне забезпечення, яке не може зберігати свою ефективність з часом, просто не здатне відповідним чином реагувати на нові загрози. Наявність евристичної системи згладжує швидкість старіння, але все ще не може гарантувати максимальну ефективність. Ось чому щоденні (або навіть щогодинні!) оновлення є життєво важливими для забезпечення найкращої безпеки, яку ви можете отримати від свого інструменту.

Сканування в реальному часі

Сканування в режимі реального часу, або проактивне сканування, — це функція, яка передбачає постійний фоновий моніторинг усіх процесів, що виконуються у вашій системі. Ви відкриваєте папку – антивірус перевіряє її, ви запускаєте програму – він перевіряє її теж. Ця функція може мати відносно високе споживання ресурсів, особливо на слабких системах з жорстким диском, але ефект цих дій набагато вище. Якщо програма захисту від зловмисного програмного забезпечення має добре розроблену евристичну систему (яка є основою для проактивного захисту), вона фіксує всі можливі спроби впровадження зловмисного програмного забезпечення.

Помірне споживання ресурсів

Чи приємна ситуація, коли ваш ПК повністю зависає через активність програмного забезпечення для захисту від шкідливих програм? Ми так не думаємо. Інструменти безпеки не повинні займати 80+% потужності вашого процесора - це можна порівняти з деякими типами шкідливих програм. Належний засіб захисту від зловмисного програмного забезпечення має економити ресурси комп’ютера, особливо на слабких і застарілих пристроях.

Автоматичне очищення системи

Важко уявити використання ПК без підключення до Інтернету. Насправді переважна більшість нашої повсякденної діяльності пов’язана з Інтернетом – у тій чи іншій формі. Водночас мережа є основним джерелом загроз і звичайних сміттєвих файлів, які заповнюють нашу систему. Належне антишкідливе ПЗ повинно мати функцію регулярного сканування та очищення системи. В ідеали, таке ПЗ повинно мати і автоматичний режим, і сканування за розкладом, який налаштовується вручну, щоб надати користувачеві максимум можливостей.

Всеспрямований захист

Ми вже згадували, що Інтернет є основним джерелом зловмисного програмного забезпечення. Однак існує багато можливих варіантів того, звідки саме з’явилася ця шкідлива програма. Що стосується програм, які вважаються надійними, деякі антивіруси можуть пропускати перевірку файлів із цих програм. Це неприпустимо, коли потрібно бути повністю захищеним. «Надійні» програми є найнебезпечнішими поверхнями для атак,: навіть якщо ви вважаєте, що це безпечно, краще ще раз перевірити.

Як працює програмне забезпечення для захисту від зловмисних програм (і антивірусів)?

Майже всі сучасні інструменти кібербезпеки все ще використовують «класичні» способи виявлення шкідливих програм. Для виявлення зловмисних елементів під час процесу сканування програми безпеки використовують бази даних сигнатур. Різні інструменти безпеки також можуть запропонувати вам евристичний механізм для виявлення вірусів. Цей тип механізму виявлення діє як фоновий сканер, який перевіряє всі процеси, запущені на вашому ПК. Давайте перевіримо кожну докладніше.

Системи виявлення в антивірусі
Системи виявлення, які активні в програмному забезпеченні захисту від зловмисного програмного забезпечення та антивірусному програмному забезпеченні

Механізм виявлення на основі сигнатур

Вищезгаданий «класичний» спосіб виявлення шкідливого ПЗ – це метод, за якого програма порівнює хеші файлу з його базою даних. Цей хеш називається «сигнатурою», оскільки він унікальний для кожної програми та вважається дійсним — як і підпис справжньої особи. Під час цього порівняння програма захисту від зловмисного програмного забезпечення покладається на бази даних на конкретному комп’ютері та на хмарну базу даних. Цей трюк дозволяє зменшити вимоги до дискового простору, але може призвести до низького рівня виявлення, якщо з'єднання з хмарною БД порушено.

Механізм виявлення на основі поведінки

Виявлення на основі поведінки або евристичне виявлення – це система, яка виявляє зловмисну ​​активність за поведінкою процесів. Він перевіряє кожен процес, який виконується в системі, і сканує кожну папку, до якої ці процеси намагаються отримати доступ. Коли він виявляє дії, пов’язані зі зловмисним програмним забезпеченням, відповідний процес блокується і перевіряється його підпис у базі даних. Якщо збіг знайдено, виявлений предмет видаляється з ПК. Евристична система – це те, на чому спирається проактивний захист більшості антивірусів.

Якщо шкідливий елемент виявлено, усі дії, пов’язані з ним, разом із виконуваним файлом блокуються. Після закінчення перевірки користувач бачить список виявлених загроз. Добре розроблені засоби захисту від шкідливих програм, наприклад GridinSoft Anti-Malware, дозволяють користувачам обирати, що робити з кожною виявленою небезпекою.

Процес видалення такий самий, як і звичайне видалення: антивірусна програма бере всі файли вірусів і повністю видаляє їх, минаючи етап корзини.