Даркнет - що це? Визначення Даркнет

Даркнет — це мережа в Інтернеті, доступ до якої можливий лише за допомогою спеціального програмного забезпечення. Зазвичай у даркнеті сайти пропонують заборонені товари, які можна придбати анонімно. Проте на цьому його наповнення не закінчується.

Що таке Даркнет? Як отримати до нього доступ і що ви там знайдете? | Gridinsoft

Що таке Даркнет?

September 07, 2023

Що ви уявляєте, коли чуєте слово "даркнет"? Щось незаконне? Річ, якою користуються поганці у каптурах, або те, про що зазвичай говорять тихо? Достовірно одне — ви не очікуєте побачити знайому річ, але з дещо зміненою ідеологією.

Існує стійкий стереотип про Даркнет. Часто можна знайти вислови на кшталт: «Даркнет — це величезний чорний ринок, і простому користувачеві там нічого робити». І це твердження є правдою — але лише частковою правдою. Окрім діяльності на чорному ринку, якою Даркнет відомий найбільше, він також пропонує багато можливостей, які приваблюють людей з різних інших сфер діяльності.

Проте спочатку давайте з’ясуємо, як це працює. Він використовує ті ж технології, що і звичний Інтернет, але всі «верховинні» структури відрізняються. Даркнет заснований на принципах анонімності, яка реалізується за допомогою спеціального програмного забезпечення. Такі браузери, як Tor, пропонують вам не тільки повну анонімність, але й можливість отримати доступ до Даркнету. Усі операції передачі даних побудовані на однорангових з’єднаннях, щоб запобігти відстеженню завантажень та під'єднань. Для комунікації між користувачами також рекомендовано мати окремий месенджер — SecureDrop є одним з найпоширеніших.

Історичні дані: чому і як він з'явився?

Ця мережа була створена разом з ARPANET - попередником Всесвітньої павутини. Як і ARPANET, Даркнет (точніше його прототип) був затребуваний армією США. Комп’ютери в цій мережі могли отримувати повідомлення від комп’ютерів ARPANET, але їх не було в списку мереж і вони не могли відповідати на повідомлення чи запити ping. Такі функції можуть бути корисними для приховування секретних повідомлень навіть від шпигунів, що знаходилися у найвищих палатах.

Звичайно, ця мережа була лише частиною того, що потім стало називатися Даркнетом, який ми знаємо зараз, у 2024. У 2002 році існування «прихованої» мережі було офіційно визнано корпораціями: четверо співробітників Microsoft опублікували статтю, в якій назвали Даркнет «основною перешкодою для розвитку працездатних технологій управління цифровими правами (DRM)». Після такої заяви всі комп’ютерні пірати та інші кіберзламники, які ніколи не чули про цю мережу, зацікавилися її використанням.

Зараз Даркнет має дурну славу найбільшого чорного ринку у світі. Завдяки повній (чи хоча б підвищеній) анонімності кожного користувача досить легко побачити пропозицію придбати будь-які наркотики, поневолених людей, зброю, отрути та інші речі, які вважаються забороненими або аморальними в суспільстві. Повна анонімність дозволяє дилерам діяти, не боячись бути спійманими. Однак Даркнет також використовується для багатьох інших цілей.

Хто користується Даркнет?

Крім злочинців, які продають незаконні речі в численних «магазинах», багато людей користуються Даркнет через можливість спілкуватися з кимось без шансів бути відстеженими та затриманими. Жертви політичного переслідування є одними з найбільших користувачів цієї можливості. В авторитарних країнах, де таке переслідування дуже поширене, відстежувати жертву можна по всіх каналах зв’язку — GSM, звичайний Інтернет, стаціонарні телефони і навіть паперова пошта. Для таких випадків можливість шукати допомоги та політичного притулку без шансів бути спійманим є безцінною.

Ще одна категорія людей, які користуються Даркнетом, також належить до злочинців, але в реальному житті вони не вчиняють злочинів. Коли справа доходить до продажу певних даних або отримання замовлення на кібератаку на певну компанію, потрапити на очі органам виконавчої влади, коли ви користуєтеся Інтернетом, досить легко. Тим часом Даркнет повний можливих покупців або осіб, які можуть заплатити вам багато за злам сервера Colonial Pipeline, наприклад.

Даркнет новини:

Наркотики домінують у Даркнет
62% активних списків на деяких ринках даркнету були пов’язані з наркотиками; 48% належали до категорії заборонених наркотиків

Звичайно, як і "звичайний" Інтернет. Єдиний випадок, коли вас можуть спіймати після використання Даркнет, це коли ви купуєте річ або послугу, які заборонені у вашій країні. Оскільки торгівля наркотиками ведеться здебільшого через Даркнет, вас можуть звинуватити у наркозалежності після того, як ви опублікуєте інформацію про те, що ви використовуєте цю мережу - хоча ви можете бути взірцем тверезості.

Органи виконавчої влади не можуть схопити вас за те, що ви просто користуєтеся Даркнетом, доки не отримають фактичні докази того, що ви здійснювали будь-яку незаконну діяльність у цій мережі. Частіше за все, ви будете лише відчувати навколо себе косі погляди і шепіт за спиною. Репутація Даркнет надто погана, щоб відкрито говорити, що ви ним користуєтеся, навіть якщо використовуєте його в мирних цілях.