Що означає Експлойт? Визначення експлойту.

Експлойт використовує вразливості програмного забезпечення, приховані в коді систем та їхніх програм, які використовуються для отримання доступу до привілейованих функцій вашої системи.

Можливо, вам буде цікаво ознайомитися з нашими іншими антивірусними засобами:
Trojan Killer, Trojan Scanner and Online Virus Scanner.

Що таке Експлойт? Типи експлойтів і як вони працюють | Gridinsoft

Що таке Експлойт?

March 13, 2023

Ви використовуєте Adobe Photoshop, Lightroom або Illustrator? Вам не здається, що регулярні оновлення варто встановлювати? Забули про перевірку серверної частини вашого онлайн-сервісу? Можливо шахраї вже знають, як впровадити в ваш комп’ютер різні віруси.

Ви, ймовірно, чули про кібератаки на великі компанії, які здійснювалися через уразливості. Звичайно, ці кібератаки були здійснені з метою помсти, з метою отримання прибутку або для руйнування іміджу компанії, але всі вони мають одну спільну рису – шляхи проникнення вірусу в систему. Точніше, експлойти методу вживлення вірусу – уразливість у програмі чи операційній системі, яка дозволяє їй ін’єктувати та виконувати шкідливий код без будь-яких дій з боку користувача.

Експлойти з’являються, коли розробники забувають або ігнорують тестування та перевірку можливих порушень безпеки. Звичайно, ці щілини у безпеці створюються ненавмисно, але більшість з них з'являється через неуважність. Іноді експлойти з’являються через те, що програміст використовував "костиль" – швидке, але "брудне" рішення, що призводить до численних помилок і збоїв у майбутньому. Експлойти є лише наслідком цього погано розробленого коду.

Ви можете користуватися програмами чи онлайн-службами, не думаючи, що щось не так. Тим часом кіберзлочинці, які знають, що певна компанія використовує програми, які можуть бути вразливими до певного експлойтингу, можуть спробувати використати цю шпарину у безпеці для своїх цілей. І ви можете стати ключем до цієї вразливості - під час відкриття файлів з Інтернету або перегляду сумнівних сайтів.

Процес експлуатації: як це відбувається

Уявіть, що ви переглядаєте веб-сторінки, намагаючись знайти якусь статистику для того, що вас цікавить. Нарешті ви бачите файл MS Word із потрібними вам даними, опублікований на сумнівному сайті, повному дивної реклами та клікбейтного тексту. Але ви витратили на пошуки занадто багато часу, щоб відхилити цей варіант. Тож, не роздумуючи, ви відкриваєте файл.

Що таке макроси?

Макрос — це невелика програма, яку часто пишуть для автоматизації повторюваних завдань у файлах Microsoft Office. Історично макроси використовувалися з різних причин – від автоматизації окремої частини роботи до організації, що створювала цілі процеси та потоки даних.

Коли файл буде відкрито, ви побачите пропозицію дозволити використання макросів. За замовчуванням, макроси у Microsoft Office вимкнено, але програма пропонує вмикати її кожного разу, коли вона виявляє макроси у відкритому файлі. Набори макросів, написані на VBA дуже просто використовувати як прекурсори для різних вірусів. Через дуже незахищений механізм, який MS Office використовує для запуску макросів, зловмисне програмне забезпечення здатне запуститись без жодних проблем.

Ця проблема змушує системних адміністраторів забороняти запуски макросів і блокувати вікно «ввімкнути макроси». Інакше навіть непривілейовані облікові записи можуть увімкнути макроси та відкрити цю скриньку Пандори. На жаль, політику Microsoft щодо макросів навряд чи можна назвати «придатною» – єдина порада, яку вони вам дають, це «не вмикати макроси». На виправлення цієї вразливості доведеться витратити дуже багато часу, і ці зміни можуть привести до непрацездатності деяких механізмів, які засновані на поточній кодовій базі.

Звичайно, цей старий експлойт у MS Office не поодинокий. Наразі для різних версій Office активні сім експлойтів. Інша компанія, яка користується поганою славою через уразливості в їхній програмі, — це Adobe, згадана вище. На 2021 рік та перша половина 2024 - аналітики з кібербезпеки та хакери виявили 59 експлойтів у різних продуктах цієї компанії. Adobe Experience Manager, Adobe Connect і Adobe Creative cloud належать до найбільш вразливих програм.

Крім продуктів певних компаній, експлойти також можуть з’являтися в базах даних і на веб-сайтах, які їх використовують. Знову ж таки, причини цього - лінь програмістів, які забули перевірити свій код на можливі вразливості, або використання неякісного коду. Але наслідки можуть бути набагато серйознішими, оскільки бази даних є масивнішими та містять більше критичних даних.

У разі погано розробленої фільтрації запитів до бази даних хакери можуть надіслати базі даних запит на надсилання йому будь-чого. Наприклад, вони можуть попросити показати всі дані про зарплати у вашій компанії за рік або загальну суму страхових платежів, сплачених співробітниками. Така інформація може суттєво вплинути на імідж компанії. І уявіть, що такий поганий дизайн запиту використовується в базі даних, яка належить соціальній мережі або додатку для знайомств. Витоки особистої інформації користувачів або інших даних, які повинні бути конфіденційними - гарний спосіб заробити собі дурну славу.

Які віруси впроваджуються за допомогою експлойтів?

Використання експлойтів дозволяє кіберзлочинцям вводити будь-які віруси - залежно від їх бажання. Однак важливо зазначити, що вони не впроваджуватимуть рекламне програмне забезпечення, крадіїв браузера чи програми-залякувачі – це приносить занадто низький дохід відносно наявних ризиків. Усі кіберзлочини рано чи пізно розкриваються, тому шахраї намагаються заробити достатньо грошей хоча б на хороших адвокатів.

Як правило, за допомогою експлойтів у продуктах Adobe шахраї впроваджують різноманітні шпигунські програми, викрадачі, криптомайнери, а іноді - віруси-завантажувачі. Усі вони є надзвичайно небезпечними як для користувачів, так і для компаній. Звичайно, ви не можете передбачити, який вірус ви отримаєте, але якщо у вашій системі є якась цінна інформація, краще уникати будь-якого шкідливого ПЗ.

Чи можна запобігти атакам експлойтів?

Як неодноразово згадувалося, експлойт є результатом помилки розробника. Відповідальні розробники, які підтримують свої продукти та вишукують всі до єдиної помилки у своїй програмі, випустять патчі безпеки. Останні нерідко складаються виключно з виправлень експлойтів. Установивши ці оновлення, щойно вони стануть загальнодоступними, ви, безсумнівно, будете захищені від злому.

Те ж саме стосується випадків, коли хакер може надіслати серверу запит, який дасть йому якийсь небезпечний результат. Попросіть своїх внутрішніх розробників точно перевірити кожен фрагмент коду баз даних, щоб запобігти його використанню кіберзламниками.

Останній рівень безпеки — це антивірусна програма. Інструменти безпеки з проактивним захистом можуть запобігти запуску зловмисного програмного забезпечення, якщо експлойт було успішно використано та шахраї ввели вірус у вашу систему. Функція проактивного захисту працює на евристичному механізмі — унікальному механізмі, який дозволяє антивірусу сканувати кожен запущений процес і відкриту директорію на предмет можливої ​​шкідливої ​​діяльності. Gridinsoft Anti-Malware може запропонувати вам такі функції.